GRC logo

Glasgow Rowing Club

Fours Head Of The River 2009

RESCHEDULED - Saturday, 5th December.

"Small, but perfectly formed."

The 2009 race was run over 4000 metres rather than the traditional 5 kilometre course. Fastest crew of the day was the home Glasgow Rowing Club crew, winning men's Open Quads. In the same division, the fastest women's crew was Clydesdale's Women's Open coxed four who were only 5 seconds behind the time their male clubmates set in the later race.

GRC catch Clydesdale as they win the 2009 Head prize.
GRC's Open Quad catching Clydesdale on the way to the overall win and prize for fastest crew of the day.

There was the tiniest scare when we had some heavy rain towards the end of the week, and the decision was made to shorten the course, as the marshalling zone at the top of Belvidere straight was too turbulent.

In the event we had two well-populated divisions (more crews than last year notwithstanding this being the re-set date) of good quality racing across a wide range of categories.

Stirling/Semple composite 4+
Stirling/Semple didn't retain their Head title in Div 2,
but still looked like winners every way up.

Thanks, as ever, to the Umpires led by John McKinney and to all of the people who do all of the jobs that are necessary to make our event work.

Congratulations to all the competitors, winners and losers, who rose to the challenge of the long course and the December weather.

Full results:

Division 1:

FinishClubNameStartPenaltyTotalTimeAwardCategory
GLASGOW R.C.212:08Winner M Op 4x
CLYDESDALE112:18 M Op 4x
GLASGOW U.B.C.612:45 M Op 4x
STIRLING RC / CASTLE SEMPLE312:52 M Op 4x
GLASGOW R.C.1113:04Winner M Res1 4+
EDINBURGH U.B.C.5013:11 M Res1 4+
GLASGOW U.B.C.713:28 M Res1 4+
STRATHCLYDE U.B.C.813:31 M Res1 4+
CLYDESDALE B513:37 M Op 4x
10 HERIOT WATT U.B.C.3113:46Winner M Nov 4+
11 GEORGE WATSON'S1913:55Winner X Res2 4+
12 CLYDESDALE1214:00Winner W Op 4+
13 GEORGE WATSON'S3614:02Winner Op Ju16 4+
14 GLASGOW SCHOOLS ROWING CLUB / CLYDESDALE3714:09 Op Ju16 4+
15 GEORGE WATSON'S2914:16Runner-up M Nov 4+
16 NITHSDALE / ST. ANDREW B.C.1014:20 M Res1 4+
17 STIRLING U.B.C.414:25 M Op 4x
18 DUNDEE U.B.C.2514:30 M Nov 4+
19 GLASGOW R.C. / GLASGOW U.B.C.2314:32Winner W Res2 4x+
20= CLYDESDALE2214:36 W Res2 4x+
20= DUNDEE U.B.C. B2714:36 M Nov 4+
22 GLASGOW SCHOOLS ROWING CLUB3314:37 M Nov 4+
23= STRATHCLYDE U.B.C.2414:41 M Nov 4+
23= STRATHCLYDE PARK R.C. B1714:41Winner X VRes2 4x+
25 STRATHCLYDE PARK R.C.1414:45 X VRes2 4x+
26 STRATHCLYDE PARK R.C.1314:47 W Op 4+
27= GEORGE WATSON'S / ST. ANDREW B.C.1514:54 X VRes2 4x+
27= STRATHCLYDE U.B.C.4314:54Winner W Res2 4+
29 GLASGOW SCHOOLS ROWING CLUB3815:01Winner Op Ju15 4x+
30 DUNDEE U.B.C.4415:04 W Res2 4+
31 GEORGE WATSON'S2015:24 W Res2 4x+
32 STRATHCLYDE PARK R.C.3915:27 Op Ju15 4x+
33 GEORGE WATSON'S / ST. ANDREW B.C. B1615:31 X VRes2 4x+
34 ST. ANDREW B.C.3015:32 M Nov 4+
35 CLYDE A.R.C. / ST. ANDREW B.C.2115:42 W Res2 4x+
36 HERIOT WATT U.B.C.4215:50 W Res2 4+
37 GLASGOW U.B.C.2615:56 M Nov 4+
38 ST. ANDREWS U.B.C.4515:58 W Res2 4+
39 ST. ANDREWS U.B.C.3216:02 M Nov 4+
40 STRATHCLYDE U.B.C. B3516:10 M Nov 4+
41 CLYDESDALE4016:27 W Res2 4+
42 STRATHCLYDE U.B.C. B4616:40 W Res2 4+
43 CASTLE SEMPLE3416:48 M Nov 4+
44 GEORGE WATSON'S4917:00Winner Op Ju13 4x+
45 GEORGE WATSON'S B4717:35 Op Ju13 4x+
46 GLASGOW U.B.C. B2817:40 M Nov 4+
47 GEORGE WATSON'S C4818:39 Op Ju13 4x+
Did not start GLASGOW U.B.C. B9 M Res1 4+
Did not start HERIOT WATT U.B.C.18 X Res2 4+
Not rowed out GLASGOW U.B.C.41 W Res2 4+

Division 2:

FinishClubNameStartPenaltyTotalTimeAwardCategory
CLYDESDALE5413:55Winner M Op 4+
GLASGOW U.B.C.5513:58 M Op 4+
STIRLING RC / CASTLE SEMPLE5114:25 M Op 4+
4= STRATHCLYDE U.B.C.7014:38Winner M Res2 4+
4= CLYDESDALE / GLASGOW SCHOOLS ROWING CLUB6814:38Winner Op Ju18 4+
6= GEORGE WATSON'S6314:44Winner M Res2 4x+
6= CLYDESDALE B5314:44 M Op 4+
STRATHCLYDE PARK R.C.6214:47 M Res2 4x+
9= ST. ANDREWS U.B.C. B7414:48 M Res2 4+
9= GLASGOW U.B.C. C7314:48 M Res2 4+
11 STRATHCLYDE PARK R.C. / ABERDEEN B.C. / CLYDE A.R.C.5914:51Winner W Op 4x
12 GEORGE WATSON'S6914:53 Op Ju18 4+
13 DUNDEE U.B.C.7215:05 M Res2 4+
14 GEORGE WATSON'S8115:14Winner X Res2 4x+
15 STRATHCLYDE U.B.C. B7615:22 M Res2 4+
16 GLASGOW SCHOOLS ROWING CLUB6715:23 Op Ju18 4+
17 ST. ANDREWS U.B.C.7515:34 M Res2 4+
18 NITHSDALE / ST. ANDREW B.C.8015:42Winner M Vet 4+
19 CLYDESDALE6515:49Winner W Res1 4+
20 CLYDE A.R.C. / ST. ANDREW B.C.8216:03 X Res2 4x+
21 ST. ANDREW B.C.6116:13 M Res2 4x+
22 CASTLE SEMPLE7916:32 M Vet 4+
23 EDINBURGH U.B.C.6616:35 W Res1 4+
24 GLASGOW R.C.7816:45 M Vet 4+
25 GLASGOW U.B.C.5716:58 W Op 4x
26 HERIOT WATT U.B.C.9117:14Winner W Nov 4+
27 GEORGE WATSON'S B8317:26Winner Op Ju14 4x+
28 GEORGE WATSON'S9217:33 W Nov 4+
29 GLASGOW U.B.C.7117:34 M Res2 4+
30 DUNDEE U.B.C.8517:43 W Nov 4+
31 GEORGE WATSON'S8417:45 Op Ju14 4x+
32 CLYDESDALE8717:47 W Nov 4+
33 GLASGOW U.B.C. B7718:40 M Res2 4+
34 DUNDEE U.B.C. B8819:00 W Nov 4+
35 CLYDE A.R.C. / ST. ANDREW B.C.5819:03 W Op 4x
36 GLASGOW U.B.C.9019:33 W Nov 4+
37 GLASGOW U.B.C. B9320:43 W Nov 4+
38 STRATHCLYDE U.B.C.8622:01 W Nov 4+
Did not start EDINBURGH U.B.C.52 M Op 4+
Did not start GLASGOW R.C.56 W Op 4x
Did not start STRATHCLYDE PARK R.C.60 W Op 4x
Did not start GLASGOW U.B.C.64 W Res1 4+
Did not start ST. ANDREW B.C.89 W Nov 4+

entries

Please use the on-line entry system on the GRC web site.

www.glasgowrowingclub.org/Events
/2009_4s_Head/OLEntries/

ENTRIES CLOSE on SUNDAY, 29th NOVEMBER at 5:00 pm.

Contact:

Alistair Browne
115 Barons Hill Ave.,
Linlithgow,
West Lothian EH49 7JQ 
Mobile:
0776 825 0928
Email: